Cholesterol

Co robić gdy masz zbyt wysoki cholesterol?

Wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol jest częstą przyczyną wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia chorób jak miażdżyca, zator, zawał serca, udar, wylew nadciśnienie.Na początku kiedy mamy wysoki cholesterol jest to bezobjawowe. Potem pojawiają się żółtaki cholesterolowe czyli niewielkie, zgrubiałe jasno żółte plamki pojawiające się głównie w stawie łokciowym i kolanowym oraz w okolicy powiek. Możemy też mieć mnniej energii, odczuwać zawroty głowy oraz bóle nóg.

Ponad połowa ludzi w Polsce ma problemy z wysokim cholesterolem jednak nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Różne mogą być powody tego, że mamy wysoki cholesterol. Czasem może być on dziedziczny a czasami jego przyczyną są choroby, niewłaściwa wieka lub wiek. Aby sprawdzić jakie jest nasz poziom cholesterolu powinniśmy wykonać badanie lipidogram. Na ryzyko zwiększonego poziomu cholesterolu często przekraczającego granicę normy są narażeni szczególnie mężczyźni po pięćdziesiątym roku życia oraz kobiety po menopauzie. Osoby w tym wieku powinny szczególnie zwrócić uwagę na swój cholesterol wykonując regularnie lipidogram. Bardzo pomocne w obniżeniu cholesterolu jest uzupełnienie swojej diety o codzienną porcję błonnika Już po miesiącu stosowania zauważysz różnicę wykonując lipidogram.

Kiedy cholesterol jest wysoki

Wysoki cholesterol jest wtedy kiedy cholesterol całkowity jest wyższy niż 200mg/dl, cholesterol LDL jest wyższy niż 135mg/dl a poziom trójglicerydów większy niż 150mg/d. Przy takich wartościach najczęściej poziom dobrego cholesterolu HDL jest niższy niż 40mg/dl u mężczyzn a 50mg/dl u kobiet i mamy zwiększone ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz innych chorób związanych z wysokim poziomem cholesterolu.

Jak przeciwdziałać miażdzycy i zawałom serca przy wysokim cholesterolu

Podstawą do obniżenia wysokiego poziomu "złego cholesterolu jest zmiana naszego dotychczasowego sposobu odżywiania. Jeżeli jedliśmy do tej pory dużą ilość mięsa, tłuszczów zwierzęcych, nabiału i słodyczy warto z tego zrezygnować. Nieprawidłowe stężenie cholesterolu wskazuje na to, że proces przemiany materii przebiega nieprawidłowo.

Jeśli nie zmienimy stylu życia zwiększając aktywność ruchową, unikając stresu i odżywiając się prawidłowo problemy z wysokim cholesterolem zwiększą się.

Warto walcząc z miażdżycą wybrać odpowiednie suplementy diety witaminy, minerały oraz mikroelementy. Zapobiegają one chorobie i mogą pomóc usunąć z organizmu zalegających złogów cholesterolu i wapnia.W walce z wysokim cholesterolem skuteczny jest również błonnik.